Korzystanie z instrumentów finansowych przechodzi obecnie swego rodzaju transformację technologiczną. Wynika to z postępującej informatyzacji niemal wszystkich sektorów oraz rosnącego zapotrzebowania użytkowników na załatwianie niemal wszystkiego online. Doprowadziło to do powstania wielu nowoczesnych rozwiązań produktowych, takich jak pożyczki online, które umożliwiają użytkownikom korzystanie z Internetu i składanie wniosków w zaciszu własnego domu i w porozumieniu z doradcą.
Czym jest pożyczka online?
Pożyczki online to produkt często wykorzystywany przez osoby, które preferują zdalne i szybkie załatwianie spraw finansowych. Rozwiązanie to doceniają również klienci, którzy na co dzień nie mają możliwości spotkania się twarzą w twarz ze swoim doradcą. Internet znacznie to ułatwia, otwierając zupełnie nowe kanały komunikacji. Aby uzyskać dostęp do pożyczki online, wystarczy złożyć wniosek dostępny na stronie internetowej.
Czy każdy może uzyskać dostęp do pożyczki online? Tak, pożyczka ta jest oferowana osobom, które mają inne zobowiązania, które skutecznie uniemożliwiają im uzyskanie kredytu bankowego. Kolejną cechą tej pożyczki jest to, że wypłata środków jest bardzo szybka. Po podjęciu decyzji pożyczkowej środki są natychmiast przelewane na konto klienta. Jak wybrać najlepszą pożyczkę W tym zakresie warto postawić na bezpieczeństwo. Oznacza to korzystanie z ofert firm z wieloletnim doświadczeniem. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest oprocentowanie oraz maksymalny okres spłaty pożyczki chwilówki.
Pożyczki online w praktyce
Jak przekonasz się w tym poradniku, pożyczki online to dobre rozwiązanie na niespodziewane wydatki. Aby dowiedzieć się więcej o tym produkcie, zobacz, jak złożyć wniosek i czy możesz ubiegać się o pożyczkę, nawet jeśli masz inne długi. Ten artykuł odpowiada również na niektóre często zadawane pytania, takie jak kwota pożyczki i koszt jej uzyskania.
Ale to nie tylko problemy finansowe, z którymi borykamy się na co dzień. To także skarbnica kreatywnych pomysłów na jak najlepsze wykorzystanie wakacji, niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy sami, czy z liczną rodziną.
Pożyczki online – jak bezpiecznie z nich korzystać
Pożyczki online z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i dostępne. Korzysta z nich coraz więcej osób, ponieważ zasady udzielania pożyczek są bardzo proste, są one dostępne w każdy dzień tygodnia (nawet w dni wolne od pracy) i pojawiają się atrakcyjne oferty pożyczenia pieniędzy za darmo. Warto jednak mieć na uwadze, że często trudno jest zakwalifikować się do takich kampanii.
Decydując się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego należy jednak zawsze zwracać na to baczną uwagę i bardzo starannie wybierać ofertę, z której chce się skorzystać. Pożyczki online są bardzo popularną formą zwiększania domowych finansów, jednak jest to wysoce wyspecjalizowana forma zaciągania zobowiązań finansowych. Forma ta ma wiele zalet i wad, ale jak wiadomo różni się od klasycznego kredytu gotówkowego oferowanego przez banki kilkoma aspektami.
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczki online są zazwyczaj pożyczkami krótkoterminowymi. W zależności od firmy i aktualnych ofert, okres ten może wynosić od 30 do 60 dni. Jest to zatem pożyczka, którą należy spłacić w stosunkowo krótkim czasie od jej zaciągnięcia i decyzje należy podejmować mając to na uwadze, biorąc pod uwagę dodatkowe odsetki zawarte w umowie pożyczki w przypadku opóźnienia w spłacie.
Po drugie, pożyczki online udzielane są klientom nie przez banki, a przez prywatne firmy pożyczkowe. Wszystkie firmy pożyczkowe działające w Polsce podlegają ustawodawstwu obowiązującemu w Polsce. Przed zaciągnięciem pożyczki warto sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej. Bardzo cennych informacji na temat jakości współpracy z firmami pożyczkowymi dostarczają opinie dotychczasowych klientów, których należy szukać w Internecie oraz na stronach firm pożyczkowych. Wskazane jest sięganie do ofert firm z kilkunastoletnim lub dłuższym stażem na polskim rynku – to dodatkowo potwierdza ugruntowaną pozycję na rynku finansowym i świadczy o rzetelności danej firmy.
Proces wnioskowania jest bardzo prosty i szybki. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy oferującej szybką pożyczkę, wybrać kwotę i okres spłaty oraz wprowadzić wymagane dane do wniosku. Aby uzyskać pożyczkę gotówkową, zawsze będziesz musiał przedstawić dowód tożsamości, a w niektórych przypadkach dowód adresu zamieszkania i regularnych miesięcznych dochodów. Z reguły firmy pożyczkowe gwarantują, że gotówka zostanie przelana na konto w ciągu zaledwie kilku minut od zatwierdzenia wniosku, dzięki czemu pieniądze można otrzymać niemal natychmiast.
Jeśli szukasz bezpiecznej i szybkiej gotówki, powinieneś oczywiście przyjrzeć się również firmom oferującym pożyczki ratalne. Rozwiązania takie jak spłata ratalna są znacznie wygodniejsze niż spłata całej kwoty w ciągu miesiąca od zaciągnięcia pożyczki. Promocje firm udzielających chwilówek online oferują darmową pożyczkę na okres jednego miesiąca, ale należy pamiętać, że prawie zawsze jest to uzależnione od terminowej spłaty pożyczki. Nawet najmniejsze opóźnienie może kosztować firmę pożyczkową więcej niż koszt pożyczki.
Jak złożyć wniosek o pożyczkę online – krok po kroku
Analizując zdolność kredytową wnioskodawcy, firmy pożyczkowe stosują własne kryteria. Stosowane rozwiązania są zazwyczaj podobne i przebiegają według ściśle określonego modelu. W większości przypadków wnioski pożyczkowe składane są bezpośrednio przez stronę lub formularz pożyczkodawcy lub po założeniu konta (profilu) na stronie internetowej. Dodatkowo należy podać podstawowe informacje, takie jak dane kontaktowe, numery telefonów i adresy e-mail. W większości przypadków sprawdzona zostanie również historia kredytowa w bazie informacji gospodarczej. Dane, o których podanie zostaniesz poproszony, są następujące:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- seria i numer dowodu osobistego,
- dane teleadresowe,
- stan cywilny,
- liczba osób, które pozostają na utrzymaniu klienta,
- Informacja o wysokości uzyskiwanych dochodów.
Po pozytywnej ocenie zdolności niektóre instytucje kredytowe będą wymagać okazania dokumentu tożsamości. W zależności od firmy można skorzystać z następujących metod:
- przelewu bankowego na konto pożyczkodawcy – kwota przelewu to najczęściej 1 gr lub 1 zł,
- weryfikacji biometrycznej – w tym przypadku zostaniemy poproszeni o zrobienie tzw. selfie oraz zdjęć dokumentu tożsamości,
- weryfikacji konta bankowego przez aplikację Kontomatik lub Instantor – będzie to wymagało od nas zalogowania się do konta bankowości elektronicznej.
Uwierzytelnienie nie jest skomplikowanym procesem. Zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut. Ostateczna decyzja o tym, czy pożyczka zostanie zatwierdzona, czy nie, wysyłana jest e-mailem lub SMS-em.
Pożyczki online – błyskawiczny przelew
Krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową wynika z faktu, że organizacje pozabankowe wykorzystują szereg narzędzi automatyzujących proces wnioskowania. Dzięki posiadanym przez wnioskodawcę o pożyczkę danym oraz jego zgodzie, firma pożyczkowa może błyskawicznie zapoznać się z danymi wnioskodawcy przechowywanymi w zewnętrznej bazie informacji gospodarczej.
Należy zaznaczyć, że choć środki trafiają na konto wnioskodawcy natychmiast po podjęciu decyzji kredytowej, to czas oczekiwania na środki zależy również od długotrwałej analizy i czynników determinujących proces kredytowy. Czynniki te obejmują:
- Czas przelewu – na przykład, jeśli klient wnioskuje o pieniądze w nocy lub w dzień wolny od pracy, pożyczona kwota nie zostanie zaksięgowana na koncie klienta do następnego dnia roboczego.
- Czas przelewu – jeśli pożyczkodawca i klient mają rachunki w tym samym banku, przelew odbywa się natychmiast, w przeciwnym razie czas przelewu zależy od godzin pracy instytucji finansowej.
Ze względu na powyższe problemy, nawet jeśli przelew zostanie wykonany natychmiast, klient może być zmuszony poczekać kilka godzin lub nawet do następnego dnia roboczego, zanim otrzyma pieniądze. Jeśli pieniądze są naprawdę pilnie potrzebne, warto sprawdzić, czy firma pożyczkowa korzysta z tzw. systemu szybkich przelewów. W takim przypadku przelewy inicjowane przez pożyczkodawcę trafiają na konto odbiorcy niemal natychmiast (nawet w dni wolne od pracy).
Należy pamiętać, że pożyczki udzielane przez internet są zazwyczaj droższe od darmowych chwilówek. Jednak w przeciwieństwie do darmowych pożyczek, mogą one być skierowane do klientów wysokiego ryzyka, takich jak osoby z historią opóźnień w spłacie lub które niekoniecznie znajdują się obecnie w dobrej sytuacji finansowej.